Jaký alkohol je zdravý a jak na kocovinu
Je známo, že alkohol v malém množství neuškodí, ale naopak může pomoci. Víte, jaká lihovina napomáhá čemu?
Červené víno
Pozitivní vliv na zdraví můžeme přičíst především látce resveratrol, která se nachází v jadérkách a slupce hroznového vína. Pitím červeného vína se chráníme před rakovinou, posilujeme mozek, bráníme zubnímu kazu a melatonin bojuje proti nespavosti. Sklenka denně bystří intelekt.
Bílé víno
Hrozny bílého vína obsahují látky tyrosol a hydroxytyrosol, které snižují hladinu cholesterolu. Antioxidanty chrání plícní tkáně a působí protizánětlivě.
Pivo
Půllitr piva obsahuje jednu čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu B, který zabraňuje vytváření homocysteinu – látky způsobující nemoci srdce. Najdeme zde také bór, který potřebujeme pro zdravé kosti. A protože je náš národní nápoj bohatý na magnesium, snižuje vznik ledvinových kamenů až o 40%.
Gin
Tento jalovcový nápoj se destiluje z čistého alkoholu, takže se druhý den vyhneme bolesti hlavy. Vyrábí se z bobulí jalovce, které mají močopudné a protizánětlivé účinky.
Brandy
Brandy je destilát červeného vína , tudíž obsahuje vysoké množství antioxidantů chránících tělo před škodlivými volnými radikály. Ve 30 ml tohoto moku je tolik antioxidantů jako v doporučené denní dávce vitaminu C. Pravidelná konzumace pomáhá, podobně jako aspirin, chránit před infarktem a krevními sraženinami.
Šampaňské
Bublinky nám pomáhají lépe čelit poranění mozku. Při laboratorních studiích bylo prokázáno, že myši, po konzumaci šampaňského, dokázaly snáze čelit poranění mozku, než jejich neopité kolegyně.
Baileys
Tato irská pochoutka je vyráběna z whisky obsahující kyselinu ellagovou, která likviduje rakovinotvorné buňky, aniž by poškodila buňky zdravé.
A co dělat, když to přece jen přeženeme? Co když se ráno probudíme s velmi nepříjemným pocitem v žaludku, s hlavou, která každou chvíli musí prasknout a větou: „Už nikdy nebudu pít!!!“?? Zde je návod jak zatočit s kocovinou.
Základem je hodně pít. Nepijte vodu, je těžká do žaludku, nejlepší je černý neslazený čaj, který zklidní žaludek, a nebo minerálku, která dodá tělo potřebné soli a minerály. A hodně znamená opravdu hodně! Tělo je dehydrované a za tekutiny vám bude velmi vděčné. Co vám zaručeně pomůže postavit se na nohy je sprcha. Nejlepší je střídat teplou a studenou vodu, to vám rozproudí krev, což vám usnadní zpracování zbytkového alkoholu. Ale co s nepříjemnou bolestí hlavy a tíživým pocitem v žaludku? Jestli je to opravdu nezbytné sáhněte po chemii a vezměte si prášek. Hlavě pomůže klasická růžová pilulka a žaludku např. kinedryl. Je to lék proti nevolnosti, zklidní žaludek a lépe se vám po něm usne. Je důležité ještě spát. Tělo bylo celou noc zaneprázdněno zpracováváním alkoholu a potřebuje si ještě odpočnout. A jestliže dodržíte tento návod, po probuzení se budete cítit jako rybička.